Tīliku ģimenes ieteikumi, plānojot ceļojumu ar maziem bērniem
Atpūta

Tīliku ģimenes ieteikumi, plānojot ceļojumu ar maziem bērniem

Divu brašu skolasbērnu Tomasa (10) un Henrija (8) vecāki Kristīne un Kaspars Tīliki cenšas izmantot visas skolēnu brīvdienas, lai dotos ģimenes ceļojumā.

Gadu gaitā sakrājusies pieredze, kā vislabāk saplānot piedzīvojumu ar bērniem.

  1. Mums patīk laikus izvēlēties aptuveno ceļojuma virzienu, taču meklēt konkrētus piedāvājumus un aviobiļetes sākam tikai mēnesi vai divus pirms brauciena, jo ar bērniem ir grūti kaut ko plānot gadu uz priekšu. Nekad nevari zināt, vai bērns nesaslims vai, piemēram, nebūs guvis kādu traumu. Arī mēnesi vai divus pirms ģimenes ceļojuma var sakombinēt dažādus izdevīgus variantus, piemēram, mēs ļoti bieži izmantojam tiešos lidojumus nevis no Rīgas, bet Kauņas vai Viļņas. 

  2. Pēc iespējas meklējam tiešos reisus. Tāpat jāplāno, lai lidojums nav ilgāks par sešām stundām, citādi bērniem ir grūti nosēdēt. Un pilnīgi noteikti neiesaku ģimenes ceļojumā izvēlēties pārsēšanos ar lidostu maiņu, piemēram, Londonā. Pagūt aizbraukt uz citu lidostu ar maziem bērniem – tā ir neiespējamā misija.

  3. Mēs bieži ceļojam pa Eiropu ar automašīnu, nupat bijām slēpot uz Itāliju. Jo vecāki bērni, jo ilgākus pārbraucienus viņi var izturēt. Šāda tipa ģimenes ceļojumam neatsverama ir brīvības sajūta – kur gribam, tur braucam!

  4. Tā kā Eiropā visas skolās skolēnu brīvlaiks ir vienā laikā, jārēķinās, ka šajā periodā cenas ir gandrīz divreiz augstākas. Pat nedēļu pirms un pēc tam tās būtiski atšķiras, tāpēc, kad bērni bija mazāki un skolu vēl neapmeklēja, mēs parasti plānojām ceļojumu nedēļu pirms skolēnu brīvlaika.

  5. Vēl viena gudrība – nekad neplānojiet ģimenes ceļojumu augustā! Latvijā tas nav tik izteikti, bet citur Eiropā augusts ir atvaļinājumu laiks, un tas atkal nozīmē vien to, ka cenas ir augšā!

  6. Ar bērniem neko nevar paredzēt, viņi skrien, dauzās, pakrīt, mēdz notikt viss. Tādēļ papildus Eiropas veselības apdrošināšanas kartei, kas paredz vienādu medicīnisko palīdzību ES pilsoņiem un ko var iegūt bez maksas, mums vienmēr ir iespējami labākā apdrošināšana. Pirms trim gadiem Ēģiptē jaunākais dēls guva galvas traumu, taču, pateicoties Zelta kredītkartes apdrošināšanai, viss noritēja ļoti veiksmīgi. Mums tika nodrošināts bezmaksas transports uz privātklīniku, par ko bijām ļoti priecīgi, jo Ēģiptē būtu grūti iedomāties labu bezmaksas medicīnisko palīdzību. Privātklīnikā dēlam bez maksas tika veiktas visas nepieciešamās pārbaudes, kā arī izsniegti līdzi medikamenti.

  7. Manuprāt, ģimenes ceļojumā ar bērniem drošāk ir izvēlēties viesnīcu un All included (viss iekļauts), jo bērni parasti sāk gribēt ēst nevis tad, kad ir pusdienas, bet tieši pusstundu pēc tām, tāpēc ir forši, ja viņi var brīvi uzkost arī ārpus ēdienreizēm. Ja šāda piedāvājuma vai iespējas nav, es ieteiktu izvēlēties viesnīcā tikai brokastis, jo man vēl svaigā atmiņā ir Arābu Emirāti, kur bijām samaksājuši 70 eiro par katrām vakariņām vienam cilvēkam, bet mūsu jaunākais dēls tajā laikā regulāri aizmiga un apēda tieši neko…

  8. Regulāri sekojam līdzi atlaižu un akciju piedāvājumiem. Visai bieži var atrast tiešām izcilus piedāvājumus, piemēram, pirms pāris gadiem uz Arābu Emirātiem aizlidojām pavisam lēti, jo ieraudzījām Air Baltic akciju: Maksā par diviem pieaugušajiem un divus bērnus ņem līdzi bez maksas. Par spīti dažādiem mītiem, jāteic, ka Arābu Emirātos ar bērniem ir ideāli! Un vislielākais mīts ir tas, ka tur viss ir dārgi! Lidojums ir dārgs, bet uz vietas viss maksā tāpat kā pie mums Latvijā. Un drošība tur ir apskaužamā līmenī. Dēls aizmirsa pludmalē planšeti, un tā tur nostāvēja veselu dienu – neviens to nebija paņēmis. Tāpat bijām sajūsmā par Izraēlu! Ļoti viesmīlīgas un bērniem draudzīgas valstis. Vienīgais, kas jāņem vērā, lidostā tur jāierodas vismaz trīs stundas pirms lidojuma, nepietiks ar stundu kā Rīgā vai Lietuvā.