Nauda

Aprēķini, kāda būs tava alga 2018. gadā!

Vai esi jau aprēķinājis, kā tavu darba algu ietekmēs jaunā nodokļu reforma un cik saņemsi nākamgad?

Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa stāsta par galvenajām pārmaiņām, ko iedzīvotāji savos maciņos izjutīs jau nākamgad.

Atbilstoši ienākumiem tiks piemērotas atšķirīgas ienākumu nodokļu likmes – 20 %, 23 % vai 31,4 % (patlaban 23 %).

  • Ienākumiem līdz 1667 eiro mēnesī (20 000 eiro gadā) piemēros IIN likmi 20 %.
  • Ja ienākumi mēnesī pārsniedz 1667 eiro, tad par ienākumiem līdz 1667 eiro tiks piemērota 20 % IIN likme, bet par pārsniegumu – jau 23 %. Tātad, ja alga ir, piemēram, 1800 eiro, tad 23 % IIN netiks ieturēts no visas summas, bet gan diferencēti – par pirmajiem 1667 eiro tiks ieturēti 20 % IIN, bet par atlikušajiem 133 eiro – 23 %. Visus atvieglojumus pilnā apmērā primāri atskaita no atalgojuma daļas, uz kuru attiecas 20 %.
  • Ja ienākumi pārsniedz 4583 eiro mēnesī (55 000 eiro gadā), tad IIN likme par pārsniegumu būs jau 31,4 %. Ar šādu likmi praktiski tiek nodrošināta līdzšinējā solidaritātes nodokļa daļas novirzīšana IIN maksājumiem.

Šeit iespējams aprēķināt, kā izmaiņas skars tavu algu:

Darba algas kalkulators 2018. gadam

Vislielākais pieaugums – minimālo algu saņēmējiem!

Vairums darba ņēmēju iegūs no iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājuma. Mazākais pieaugums paredzams tiem darba ņēmējiem, kuru alga pirms nodokļu nomaksas ir 900–1100 eiro robežās (ikmēneša ienākumi palielinās vien par 7 līdz 11 eiro).

Savukārt lielāko pieaugumu sajutīs minimālo algu saņēmēji, jo tā nākamgad pieaugs no 380 līdz 430 eiro. Bet, piemēram, 500 eiro saņēmēji bez apgādībā esošām personām nodokļu reformas rezultātā iegūs 22 eiro mēnesī. Līdzīgu summu iegūs arī 1900 eiro lielas algas saņēmēji. Tas skaidrojams ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājumu, kas vidēji augstu ienākumu saņēmējiem naudas izteiksmē nodrošina tādu pašu ieguvumu kā zemo algu saņēmējiem.

Tikai iedzīvotāji ar ļoti augstiem ienākumiem – sākot no 5065 eiro mēnesī – sāks izjust ienākumu samazinājumu nodokļu reformas dēļ.

Lūk, uzskatāms piemērs:

Lielāks neapliekamais minimums algām līdz 1000 eiro

Tiek palielināts neapliekamā minimuma apmērs. Atkarībā no algas lieluma, tas tiks piemērots no 0 līdz 200 eiro apmērā (šobrīd maksimālais neapliekamais minimums ir 115 eiro). Jo mazāka alga, jo lielāks neapliekamais minimums pienākas.

Lielāks atvieglojums par apgādībā esošu personu

No līdzšinējiem 175 eiro nākamgad to plānots paaugstināt līdz 200 eiro mēnesī, tomēr jāatzīst, ka tā efekts ir neliels salīdzinājumā ar ieguvumu no IIN likmes samazinājuma. Šoreiz ir tā – jo lielāki atvieglojumi, jo mazāka ar IIN apliekamā summa, jo mazāks ieguvums no IIN likmes samazinājuma.

Tāpēc arī rodas situācija, ka darba ņēmēji bez apgādājamajiem naudas izteiksmē iegūs vairāk nekā tādas pašas algas saņēmēji ar apgādībā esošām personām. Tā kā nedaudz tiek palielinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas līdz 11 % (patlaban 10,5 %), palielinājumu novirzot veselības aprūpes finansēšanai, zemāku ienākumu saņēmējiem ar reģistrētiem apgādājamajiem pat rodas situācija, ka jārēķinās ar nelielu ienākumu samazinājumu – atvieglojumu apmērs ir tik liels, ka IIN netiek maksāts, tomēr sociālo iemaksu palielinājums atalgojumā ir jūtams.

Kalkulators, lai aprēķinātu savu algu 2018. gadā

Aptauja

Kas Tev palīdz sakārtot domas “pa plauktiņiem”?

Jaunākie raksti

Saistītais kalkulators

Business Network raksti