Nauda

Slimības pabalsts pandēmijas laikā: kā to aprēķināt?

Saistībā ar koronavīrusa uzliesmojumu Latvijā kopš 20. marta ir pārskatīts arī valsts sniegtais sociālais nodrošinājums. Apstiprināta īpaša kārtība, pēc kādas izsniedz slimības lapas tiem, kas saskārušies ar COVID-19.

Lai iedzīvotājiem būtu iespējams plānot savu naudas plūsmu un rēķināties ar izmaiņām ienākumos, Swedbank Finanšu institūts papildinājis Slimības pabalsta kalkulatoru ar COVID-19 slimības iemeslu vai ar to saistīto karantīnu.

Tiem iedzīvotājiem, kas no 22.03. līdz 30.06. saslimuši ar COVID-19 vai atrodas karantīnā, jo ir bijis kontakts ar COVID-19 saslimušo, ārsts izraksta B slimības lapu un tajā būs norādīts jauns saslimšanas cēlonis – “cits cēlonis (Ārkārtas situācija)”. Šo slimības lapu sāk apmaksāt sākot ar otro slimības dienu, un pabalstu aprēķina 80% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (algas pirms nodokļu nomaksas). Pieteikties iespējams arī pašnodarbinātām personām, ja iepriekš veiktas sociālās iemaksas vismaz no minimālās algas.

Precīzs apraksts ar gadījumiem, kādos tieši izsniedzama B lapa, pieejams Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Atgādinājumam nosacījumi slimības lapas saņemšanai, kas aktuāli arī COVID-19 gadījumā:

*B lapas slimības pabalstu izmaksā, ja pabalsta saņēmējs ir bijis nodarbināts vismaz 3 mēnešus pēdējo 6 mēn. laikā vai vismaz 6 mēnešus pēdējo 24 mēn. laikā pirms mēneša, kurā iestājusies slimība. 

*Slimības periodā nevar būt ienākumi, jo slimības lapas izsniegšana ir saistīta ar darbspēju zaudēšanu.